Do Bergen przyjeżdżamy wieczornym lotem z Gdańska. Nie kupuję karty Bergen, która uprawnia do wielu zniżek, darmowych przejazdów komunikacją miejską i promową oraz do bezpłatnych wejść do większości atrakcji turystycznych. Nie będzie czasu na chodzenie po muzeach, czy jazdę po okolicy, a cena karty nie zniweluje opłat, które poniesiemy podczas pobytu w Bergen. Plan podróży opracowałam dość szczegółowo, a mając do dyspozycji, praktycznie tylko sobotę, musimy się go trzymać.
Z lotniska do centrum Bergen jedziemy pociągiem Bybanen za 40 koron od osoby. Przejazd zajmuje około 40 minut. Wysiadamy na ostatniej stacji w ścisłym centrum i udajemy się do uroczego, drewnianego hoteliku, który może poszczycić się XVI-wieczną architekturą. Mimo późnej pory decydujemy się jeszcze na spacer po nabrzeżu. Wieczór, jak na koniec października jest jeszcze dość ciepły i ze względu na pełnię, bardzo jasny. Wzrok przyciąga pięknie oświetlone, stare Brygen oraz wystawy sklepowe z norweskim rękodziełem. Zwłaszcza obok swetrów, nie potrafię przejść obojętnie.
W hotelu jest czajnik i herbata, mamy też kanapki zrobione w domu, więc po powrocie do przytulnego pokoiku zjadamy kolację.
Rano, zrywamy się skoro świt i po pysznym śniadaniu serwowanym w hotelu, ruszamy. W pierwszej kolejności płyniemy na fiordy. Wykupiłam bilety na czterogodzinny rejs z Bergen do Mostraumen z firmą Rødne Fjord Cruise. Trasę tę pokonuje każdego dnia kilku armatorów, ale ceny są podobne i oscylują w granicach 700 NOK. Widoki są jednak tak przepiękne, że warte są wydania każdych pieniędzy. Początkowo decydujemy się na górny pokład, ale w połowie drogi, gdy z zimna przestajemy już odczuwać cokolwiek, postanawiam schronić się pod pokładem. Na statku można kupić ciepłe napoje oraz przekąski, ale jesteśmy zaopatrzone w termosy i własny prowiant. Herbata przyjemnie rozgrzewa, a za oknem wciąż piękne widoki. Co prawda nie tak rozległe, jak na górze, ale zawsze.
Po zejściu ze statku, ruszamy na wzgórze Fløyen (399 m n.p.m.), górujące nad centrum Bergen. Można tu wjechać górską kolejką lub wejść szlakiem pieszym. Ze względu na ograniczenia czasowe, wybieramy kolejkę. Ze wzgórza rozciąga się niesamowita panorama na okolicę. Można stać i "gapić się" bez końca. Na wzgórzu jest także ogród Troli i drewniane domeczki dla kóz, które pasą się tu do woli, stanowiąc dodatkową atrakcję.
Po południu, po szybkim kubku Knora w hotelowym pokoiku, idziemy na spacer po nabrzeżach. Na koniec zostawiamy sobie bajkowe Bryggen.
Bryggen to po norwesku Nabrzeże i jednocześnie nazwa starej części Bergen, gdzie drewniana architektura hanzeatyckich budynków handlowych jest chyba w stanie urzec każdego. W XIV wieku Liga Hanzeatycka ustanowiła tu placówkę handlową, która zaczęła się rozwijać wraz z rozwojem miasta. Z czasem stała się ważnym centrum wymiany handlowej. Warto tu dodać, że Bryggen jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.