środa, 1 stycznia 2014

Kanion rzeki BlydeChcąc dotrzeć na tereny dawnych poszukiwaczy złota i kanionu rzeki Blyde, uznawanego przez niektórych podróżników za jeden z siedmiu cudów Afryki, musimy przemierzyć fragment Paradise Trek. Na szczęście aura jest dla nas łaskawa, bo nie ma upału, a słońce od czasu do czasu chowa się za chmurami.

Kanion Blyde River znajduje się ok. trzech tysięcy km od Kapsztadu, w prowincji Mpumalanga i obejmuje północne zbocza Gór Smoczych. Ma długość 26 km, a jego głębokość dochodzi do 800 km. Okolica idealna dla wszystkich, którzy cenią niewyobrażalne piękno natury.

Po drodze mijamy wspaniałe wodospady, ale to, co dane nam jest zobaczyć na miejscu, przekracza wszelkie nasze oczekiwania! Three Rondavels - trzy gigantyczne skały w cylindrycznym kształcie, stoją jedna za drugą, „mocząc” się w wodach sztucznego jeziora Blydepoort. W centralnej części kanionu znajduje się stożkowata skała, której cień przesuwa się wraz z wędrówką słońca. Naturalny zegar słoneczny! Jesteśmy oszołomieni grą kolorów, przestrzeni i nieskończoności. Mgły potęgują tajemniczość. W takim miejscu człowiek instynktownie odczuwa swoją „ulotność”, ale jednocześnie doświadcza czystej obecności Stwórcy „niesklasyfikowanego” dogmatami żadnej religii.

Przemieszczając się dalej na południe trafiamy na niesamowite Bourke’s Luck Potholes – wielkie dziury wyżłobione przez wiry wodne na przestrzeni milionów lat. Woda stworzyła tu niepowtarzalną „architekturę” kolorowych skał, które można oglądać z wysokich mostków.