poniedziałek, 10 października 2022

Góra Nebo - Jordania


Góra Nebo znajduje się w dolinie Jordanu, w zachodniej części Jordanii, w pobliżu morza Martwego. W linii prostej do Jerozolimy jest stąd tylko 45 km. To właśnie z tej góry Mojżesz miał ujrzeć Ziemię Obiecaną. Miała być ona również miejscem jego śmierci.


Pierwsze starotestamentalne wzmianki o górze Nebo można odnaleźć w Księdze Powtórzonego Prawa:

"Wstąp na tę górę Abarim: górę Nebo, w ziemi Moabu naprzeciw Jerycha, i spójrz na ziemię Kanaan, którą daję w posiadanie Izraelitom. Umrzesz tam na górze, na którą wejdziesz (...) Ponieważ nie byliście mi wierni między Izraelitami przy wodach Meriba pod Kadesz, na pustyni Cin, nie objawiliście mej świętości wśród Izraelitów, dlatego tylko z daleka ujrzysz tę ziemię, lecz ty tam nie wejdziesz do tej krainy, którą Ja daję Izraelitom." (Pwt 32,48-52)

“Mojżesz wstąpił ze stepów Moabu na górę Nebo, na szczyt Pisga, naprzeciw Jerycha. Pan zaś pokazał mu całą ziemię Gilead aż po Dan, całą – Neftalego, ziemię Efraima i Manassesa, całą krainę Judy aż po Morze Zachodnie, Negeb, okręg doliny koło Jerycha, miasta palm, aż do Soaru. Rzekł Pan do niego: “Oto kraj, który poprzysiągłem Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi tymi słowami: Dam go twemu potomstwu. Dałem ci go zobaczyć własnymi oczami, lecz tam nie wejdziesz”. Tam, w krainie Moabu, według postanowienia Pana, umarł Mojżesz, sługa Pański. I pochowano go w dolinie krainy Moabu naprzeciw Bet-Peor, a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień. W chwili śmierci miał Mojżesz sto dwadzieścia lat, a wzrok jego nie był przyćmiony i siły go nie opuściły” (Pwt 34, 1-8)

Góra Nebo - to miejsce czczone zarówno przez Chrześcijan, wyznawców Islamu oraz Judaizmu. Na szczycie znajduje się sanktuarium Mojżesza z czasów bizantyjskich i park archeologiczny. Wykopaliska odkryły, iż pierwsze chrześcijańskie sanktuarium powstało tu w IV wieku. Dzięki odnalezionym na mozaikach inskrypcjom znane są imiona artystów, którzy pracowali nad ozdabianiem baptysterium. Najstarsze fragmenty jednej z mozaik pochodzą z 531 roku. 


Pierwszy nowożytny opis ruin pochodzi z 1864 roku, a pierwsze wykopaliska przeprowadzono w 1933 r. 

Charakterystycznym elementem Góry Nebo jest krzyż z brązu - dzieło artysty Giovaniego Fontaniego z Florencji, który symbolizuje laskę Mojżesza.