poniedziałek, 10 kwietnia 2023

Przepiękne tereny Białowieży - doskonały pomysł na weekend

Dziś Białowieża. Piękny, pachnący lasem i zapomniany zakątek na turystycznej mapie Polski. Dlaczego zapomniany? Nie wiem... Baza hotelowa jest, gastronomiczna - jest, atrakcji, co niemiara... Fakt może trochę na uboczu, może brak dróg szybkiego ruchu, ale i to ma swój urok. Trasa biegnie wśród małych, malowniczych miasteczek i wsi. Można się do woli zatrzymywać na leśnych parkingach, by wśród śpiewu ptaków zjeść kanapki. 

Jeśli miałabym polecić miejsce na wyjątkowy nocleg w Białowieży, byłyby to Apartamenty Carskie - uroczy zakątek - pełen historii i ducha minionych epok. Nie wiedziałabym tylko, czy wybrać pokój w ujmującej Wieży Ciśnień, czy może w carskiej salonce, gdyż obie stanowią równą atrakcję. Do tego przepyszna kuchnia serwowana w budynku starego dworca Białowieży Towarowej z oryginalnym XIX-wiecznym wyposażeniem. Myślę, że każdy turysta przybywający do Białowieży, powinien odwiedzić to miejsce.





Obowiązkowym punktem na mapie Białowieży jest Park Pałacowy założony w stylu angielskim w 1895 roku, na terenie którego znajdowała się carski pałac myśliwski. Pałac spłonął w 1944 roku. Pozostała zabytkowa brama i drzewostan pamiętający tamte czasy. 

Na drodze do parku, na wysepce pomiędzy stawami mijamy obelisk z XVIII wieku upamiętniający polowanie króla Augusta III Sasa. Stąd widać już zabytkowy niebieski dworek Gubernatora Grodzieńskiego z 1845 roku.

Szlak  Dębów  Królewskich,  trzeba odwiedzić koniecznie. Chyba nigdzie
indziej  nie  zobaczy  się  tak  potężnych i tak pięknych okazów dębów.
Niektóre  liczą  ponoć  pięćset  lat  i są niezaprzeczalnymi świadkami
historii Polski. Każdy dąb ma własne królewskie imię wybrane spośród koronowanych głów Polski. Wart odwiedzenie jest szlak także  Żebra  Żubra  -  niezwykła ścieżka dydaktyczna biegnąca przez środek puszczy. Doznania niezapomniane! Potęga przyrody potrafi tu zaskoczyć nawet najbardziej zaprawionych "w boju" wędrowników.
















 Jest również w Puszczy Białowieskiej miejsce uznawane przez wiernych Cerkwii Prawosławnej za cudowne. Mówię tu o Świętej Krynoczce - leżącej w lesie, około 3 km od Hajnówki. Każdego roku w uroczystość Trójcy Świętej przybywają tu pielgrzymi, by zwilżyć chusteczkę w cudownej wodzie i obmyć nią chore miejsce. Według tradycji, w ten właśnie sposób można pozbyć się schorzenia. Chusteczkę należy jednak pozostawić w tym miejscu. W pobliżu cudownego strumyka Miednoje (niegdyś Krynoczkę nazywano Uroczyskiem Miednoje) stoi zabytkowa drewniana cerkiewka pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy z 1846 roku. Źródełko ze studnią jest zadaszone drewnianą wiatą. Według prawosławnych legend kult źródełka znany był w tym miejscu już w XIII wieku, kiedy mnisi uciekający przed Tatarami założyli tu monastyr. Istnieje także legenda mówiąca o cudownym objawieniu ikony Matki Bożej.




W Białowieży można także odwiedzić malutki lecz interesujący Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia. 





Nie można wyjechać z Białowieży nie odwiedzając Osady Dzidzinka związanej z osobami Simony Kossak i Lecha Wilczka, którzy pozostawili po sobie niezwykłą spuściznę w postaci filmów, audycji i zdjęć poświęconych faunie i florze m.in.: Puszczy Białowieskiej.


W Rezerwacie Pokazowym Żubra czeka nas przygoda z udziałem żubrów i innych leśnych zwierząt. Warto przybyć tu w porze karmienia, kiedy w zagrodach panuje swoiste ożywienie.







Mamy również w Puszczy Białowieskiej atrakcję turystyczną w postaci kolejki wąskotorowej na trasie Hajnówka - Topiło. Małe wagoniki przemierzają połacie dzikiego lasu dostarczając sporo emocji.