Park Etnograficzny w Tokarni założono z inicjatywy etnografa i znawcy kultury ludowej Ziemi Kieleckiej - profesora Romana Reinfussa w roku 1976. Rok później ekspozycję udostępniono zwiedzającym.
Skansen ten będący odziałem Muzeum Wsi Kieleckiej leży w dolinie Czarnej Nidy we wsi Tokarnia, niedaleko Chęcin i zajmuję powierzchnię około 70 hektarów, na których ulokowano 120 obiektów. Ekspozycję podzielono na kilka sektorów. Jest sektor małomiasteczkowy, wyżynny, dworsko-folwarczny, świętokrzyski, nadwiślański oraz lessowy, gdzie prezentowane są układy osadnicze Gór Świętokrzyskich, Niecki Nidziańskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Krakowsko-Częstochowskiej.
Spacerując po terenie skansenu w Tokarni, w magiczny sposób przeniesiemy się w klimat XVIII i XIX- wiecznych wiosek rozsianych po terenach kielecczyzny i okolic. Oprócz architektury mieszkalnej, zapoznamy się z dawnymi obiektami użyteczności publicznej, warsztatami miejscowych rzemieślników oraz eksponatami przemysłu wiejskiego. Warto przyjrzeć się również małej architekturze w postaci studni czy kapliczek oraz przecudownym przydomowym ogródkom, jakich w obecnych czasach spotkać można coraz mniej. Będąc tu, nie sposób przejść obojętnie obok dzieł rzeźbiarza ludowego pana Jana Bernasiewiecza i jego żony Marii - poetki ludowej, których stała ekspozycja prezentowana jest w zagrodzie z Bukowskiej Woli.